gru
23
2024
By Joanna
Rok 2024 był dla Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A. kolejnym etapem budowania potencjału i doskonalenia kompetencji w kluczowych dla obrony polskiego nieba programach WISŁA, NAREW i PILICA+. W odniesieniu do pierwszego z nich, istotnym osiągnięciem było zakończenie zobowiązania offsetowego D10A, dzięki czemu WZU S.A. uzyskało potwierdzone kompetencje w zakresie produkcji wysoko wyspecjalizowanych wiązek kablowych do wyrzutni PATRIOT PAC-3 oraz innych zastosowań zbrojeniowych. Dobiega końca realizacja zobowiązania offsetowego D6a, które obejmuje produkcję sterowników podgrzewacza kontenerów startowych (HCU). W obu obszarach offsetodawcą jest amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin. W ramach programu WISŁA Spółka finalizuje również budowę pierwszych kabin dowodzenia, które będą wyposażone m.in. w najnowocześniejszy system dowodzenia i kierowania walką IBCS.
W programie NAREW Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. aktywnie uczestniczyły w procesie przyszłego transferu wiedzy oraz technologii dla wielu obszarów, m.in. montażu końcowego, integracji i testowania wyrzutni oraz platformy startowej, zintegrowanego wsparcia logistycznego oraz zarządzania naprawami i częściami zamiennymi.
W zakresie programu PILICA+, zgodnie z podpisaną z Agencją Uzbrojenia umową, Spółka zrealizowała szereg etapów projektu, w tym badanie malowania kamuflażowego oraz uzgodnienia techniczne dot. produkcji modułów systemu wyrzutni. Dodatkowo rozbudowane zostały zdolności zakładu do czynności obsługowych wyrzutni iLauncher.
Ponadto, zgodnie z podpisanymi umowami, Spółka przeprowadziła remonty wraz z modernizacją wozów bojowych 9A33BM OSA (SA-8) oraz przeciwlotniczego zestawu 2K12 KUB (SA-6). Dokonano również remontu 12 szt. samobieżnych armatohaubic 152mm DANA oraz samochodów transportowo – załadowczych.
W dziedzinie systemów treningowych i symulatorów, WZU S.A. podpisało umowę z kontrahentem zagranicznym na budowę trenażera opartego na technologii wirtualnej rzeczywistości do przeciwlotniczego zestawu SA-8.
Wydarzenia branżowe
Spółka wzięła udział w XXXII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Na firmowym stoisku zaprezentowane zostały wiązki kablowe wyrzutni PAC-3, będące efektem uzyskanych kompetencji w ramach realizacji offsetu w I fazie programu WISŁA. Pokazowymi produktami były również dwa innowacyjne urządzenia zaprojektowane i wykonane na potrzeby modernizacji postradzieckich systemów przeciwlotniczych. Pierwszy z nich to Wskaźnik Odległości OS81-9M-P2, którego zadaniem jest m.in. wizualizacja impulsów radarowych, umożliwiająca operatorowi przechwyt i śledzenie celów. Drugim prezentowanym urządzeniem jest Cyfrowy Wskaźnik Obserwacji Okrężnej OP81-16M-P4, przeznaczony do pracy w stacjach radiolokacyjnych z autorskim modułem przetwarzania sygnału radiowego „Scan Converter RSC-SOM”. Oba urządzenia zostały wykonane w technice cyfrowej z zastosowaniem technologii FPGA. W stosunku do swoich postradzieckich odpowiedników, posiadają one rozbudowaną funkcjonalność i polepszoną niezawodność oraz są bardziej ergonomiczne w obsłudze.
Zaprezentowana została także ruchoma makieta obrazująca możliwości opracowanego w WZU S.A. Systemu Rejestracji Drgań i Przechyłu, dedykowanego dla samochodów transportowo-załadowczych wykorzystywanych do przewozu amunicji rakietowej. System ten monitoruje i rejestruje warunki transportu, sygnalizując przekroczenie założonych drgań i przechyłów pojazdu.
Sprawy cyberbezpieczeństwa oraz aktualnych kierunków współpracy międzynarodowej były przedmiotem dwóch październikowych konferencji (Cyber24 Day oraz Warsaw Security Forum), w których wzięli udział przedstawiciele branży obronnej, dziennikarze i politycy. Udział w tych wydarzeniach przedstawicieli WZU S.A. jest potwierdzeniem zainteresowania naszej Spółki tą problematyką. O zaangażowaniu WZU S.A. w te kwestie świadczy fakt, iż Dyrektor ds. Współpracy Międzynarodowej WZU S.A. pełni funkcję mentora w projekcie „Young Female Leaders in Security Mentoring Program”, mającym na celu wsparcie rozwoju zawodowego kobiet z sektora obronnego i bezpieczeństwa.
Kolejnym istotnym wydarzeniem, mającym miejsce w październiku bieżącego roku, było wyróżnienie za wieloletnie utrzymywanie i doskonalenie systemów zarządzania jakością, które Spółka otrzymała od Centrum Certyfikacji Jakości Wojskowej Akademii Technicznej.
Wydarzenia korporacyjne
W sierpniu Huta Stalowa Wola S.A. podpisała umowę z firmą Raytheon Polska na produkcję 48 wyrzutni M903, wchodzących w skład systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej PATRIOT w ramach programu WISŁA. Kontrakt będzie realizowany w latach 2027-2029 i do tego czasu w ramach II fazy programu WISŁA będą podpisywane umowy na dostawę komponentów przez spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej PGZ S.A. Fakt ten ma istotne znaczenie również dla WZU S.A., które dzięki temu otrzymają szansę pozyskania wieloletnich pakietów zamówień na dostawę samochodów transportowo-załadowczych, kabin dowodzenia, wiązek kablowych oraz sterowników podgrzewacza HCU.
W październiku w siedzibie Raytheon Company Technologies w Andover nastąpiła oficjalna inauguracja projektów offsetowych II fazy programu WISŁA. Udział w tym wydarzeniu przedstawicieli WZU S.A. był potwierdzeniem zdolności i możliwości naszej Spółki do realizacji w ramach PGZ S.A. współpracy na kolejnym etapie budowania krajowego systemu PATRIOT.
Sponsoring i działalność na rzecz lokalnej społeczności
W maju i październiku odbyły się spotkania Zarządu WZU S.A. z przedstawicielami władz miejskich Grudziądza oraz Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, podczas których omawiane były kierunki strategicznego rozwoju Spółki w kontekście współpracy z organami miejskimi i perspektywy zwiększenia zatrudnienia oraz wsparcia dla mieszkańców Grudziądza.
Spółka kontynuuje politykę działań na rzecz rozwoju edukacji na lokalnym szczeblu, czemu służyło podpisanie dwóch porozumień. Pierwsze z nich zawarto z Politechniką Poznańską i dotyczy ono współpracy w zakresie odbywania praktyk studenckich w WZU S.A. oraz wsparcia przy realizacji projektów badawczych. Drugie porozumienie natomiast zostało podpisane z Zespołem Szkół Technicznych w Grudziądzu i dotyczy inicjowania wspólnych działań na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego.
WZU S.A. wsparło wiele lokalnych organizacji, stowarzyszeń i inicjatyw działających na rzecz dzieci, młodzieży oraz osób niepełnosprawnych. Spółka współfinansowała również zakup silnika do łodzi ratowniczej oraz wyposażenia niezbędnego do udzielania pierwszej pomocy przez ratowników WOPR na wodach grudziądzkiego jeziora Rudnik. WZU S.A. wzięły też udział w akcji „Grudziądz dla powodzian” poprzez organizację transportu z najpotrzebniejszymi artykułami dla poszkodowanych mieszkańców Jeleniej Góry. Ponadto kontynuowano sponsoring miejscowego klubu żużlowego ZOOLESZCZ GKM Grudziądz oraz drużyny młodzików Olimpii Grudziądz.
W ramach propagowania swojej działalności wśród lokalnej społeczności Spółka prezentowała się na piknikach organizowanych w Grudziądzu z okazji Święta Wojska Polskiego, ćwiczeń NATO Dragon-24, Święta Konstytucji 3 Maja oraz Narodowego Święta Niepodległości.